Hypotéka nebo nájem: Která možnost je pro vás ta pravá?

V dnešní době se mnoho lidí ptá: „Mám si koupit dům nebo byt na hypotéku, nebo raději zůstat v nájmu?“ Na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď. Záleží na vaší finanční situaci, životních cílech a osobních preferencích. Pojďme se společně podívat na několik faktorů, které mohou ovlivnit vaše rozhodování. Na začátek si řekněme něco o výhodách vlastního a nájemního bydlení.

 

Výhody vlastnictví nemovitosti

  • Hodnotový přírůstek: Investice do nemovitosti může být jedním ze způsobů, jak využít a zhodnotit své peníze. Do budoucna pak vlastní nemovitost může posloužit k poskytnutí dalších úvěrů nebo naopak jako rezerva na stáří.
  • Stabilní měsíční platby: Pokud máte hypotéku s fixní úrokovou sazbou, vaše měsíční splátky zůstanou stejné po celou dobu fixace. To vám může pomoci při plánování rodinného rozpočtu.
  • Úspora daní: Pokud máte hypotéku můžete uplatnit zaplacené úroky jako daňový odpočet a snížit si tak daňový základ.

 

Výhody nájmu

  • Flexibilita: Nájem vám poskytuje větší flexibilitu. Můžete se snadno přestěhovat, pokud se změní vaše pracovní nebo osobní situace.
  • Nižší náklady: Jako nájemníkovi vám odpadnout určité starosti jako pojištění nemovitosti nebo daně z nemovitosti. Nemusíte se taky starat o to, abyste měli dostatek vlastních peněz na hypotéku.
  • Bez údržby: Když něco v bytě nebo domě potřebuje opravu, stačí zavolat pronajímateli.

 

V bodech jsme si řekli o tom, jaké výhody jednotlivá řešení nabízí. Je tady ale ještě jedna věc, která by mohla vaše rozhodování ovlivnit, a tou je čas.

 

Čas a jeho vliv na nájem a hypotéku

Na chvíli se vrátíme o patnáct let zpět do minulosti, konktrétně do roku 2008 a vysvětlíme si to na jednoduchém příkladu.

V roce 2008 se cena bytu v průměru pohybovala kolem 22 342 Kč/m2. Abychom si to konkrétněji přepočítali, byt o rozloze 65 m2 by stál přibližně 1,45 milionu. Splátka takové hypotéky by vás při 3% sazbě na 30 let vyšla na cca 4 891 Kč.

Pokud to srovnáme s dneškem, kdy se ceny pohybují v průměru 68 234 Kč/m2 vás stejný byt vyjde na přibližně 4,43 milionu. Splátka takové hypotéky vás při stejných parametrech vyjde na cca 14 942 Kč.

A co jsem vám tím vlastně chtěl říct? Shrňme si to tedy. Za posledních 15 let se ceny bytů více než ztrojnásobily, zatímco průměrný příjem vyrostl ani ne o dvojnásobek, vlastní bydlení se tedy stává méně a méně dostupné. Pokud si ale vlastní bydlení na hypotéku přece jen pořídíte, vaším nejlepším přítelem se paradoxně stane inflace. Zní to možná zvláštně ale díky dlouhé splatnosti se snižuje nejen reálná kupní síla peněz, ale hlavně i reálná hodnota dluhu. O tom, jak funguje hypotéka a proč je lepší kupovat nemovitost na dluh si rozebereme do podrobná příště.

 

Rozhodování

Pomalu se blížíme k závěru, tak si to malinko shrneme. Pokud plánujete zůstat na jednom místě dlouhodobě a máte stabilní příjem, koupě nemovitosti může být dobrým rozhodnutím. Na druhou stranu, pokud potřebujete flexibilitu, stěhujete se často za prací nebo pokud nemáte dostatek úspor na další náklady spojené s nákupem bytu či domu, může být nájem lepší volbou.

Důležitým krokem je konzultace se zkušeným finančním poradcem, který vám pomůže porozumět všem aspektům každé volby, abyste mohli sami udělat správné rozhodnutí. Jak se taky říká, co funguje jinému nutně neznamená, že to musí fungovat i vám.

Závěrem, ať už se rozhodnete pro nájem nebo hypotéku, každá volba má své výhody a nevýhody, a nejdůležitější je najít to, co nejlépe vyhovuje vašim potřebám a cílům.

Nenechte svou finanční
budoucnost náhodě​